Czy każdy może skorzystać z akupunktury?

Jedną z charakterystycznych cech medycyny naturalnej jest fakt, że w czasie zabiegów nie stosuje się farmaceutyków ani środków chemicznych. Ze względu na to często wydaje się, że tego rodzaju medycynę można stosować zawsze i bez ograniczeń.

Tymczasem w wielu przypadkach, na przykład w odniesieniu do akupunktury, istnieją również pewne przeciwwskazania związane z jej zastosowaniem. Warto wiedzieć przede wszystkim, że leczniczych nakłuć nie wykonuje się u osób, które zmagają się z niektórymi chorobami skóry.

Zastosowanie akupunktury wykluczają na przykład owrzodzenia, ropnie czy występowanie żylaków. Podczas stosowania zabiegów z użyciem igieł szczególną ostrożność powinny zachowywać również osoby zmagające się z hemofilią.

Przeciwwskazaniem może być silne osłabienie organizmu oraz choroba psychiczna. Na szczególną uwagę zasługują również kobiety, które decydują się na akupunkturę w czasie ciąży, menstruacji lub w okresie karmienia piersią.

Akupunktura może być stosowana w chorobach nowotworowych – w tym przypadku stosuje się ją jednak wyłącznie za zgodą onkologa. Należy pamiętać, że w odniesieniu do nowotworów akupunktura zwykle ma na celu przede wszystkim złagodzenie bólu, który towarzyszy chorobie.

www.fjklimek.pl