Jak jest zbudowany aparat USG?

Ultrasonograf to jeden z najważniejszych aparatów diagnostycznych, który wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny przez różnego rodzaju specjalistów. Nic więc dziwnego, że aparaty USG to dziś niezbędny sprzęt, który powinien znajdować się na wyposażeniu w zasadzie każdej placówki medycznej. Jego niewątpliwie największą zaletą jest to, że obrazuje zmiany w organizmie pacjenta w sposób bezinwazyjny – brak wpływu na badanie organy powoduje, że aparaty USG znajdują szerokie zastosowanie w diagnostyce zarówno osób dorosłych, jak i dzieci czy nawet płodu.

Wszystko to powoduje, że ultrasonografy są niezwykle ważne i są wykorzystywane w zasadzie przez lekarzy wszystkich specjalności. Aparat USG przyda się więc zarówno w diagnostyce różnego rodzaju chorób, schorzeń, ale też na przykład do obserwacji rozwoju płody w trakcie okresu prenatalnego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak zbudowany jest aparat USG oraz co tak w zasadzie wpływa na jego cenę, która – w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego sprzętu – może osiągnąć nawet kilkaset tysięcy dolarów.

Głowica – najważniejszy element aparatów USG

To właśnie głowica jest chyba najbardziej istotnym elementem ultrasonografów i to głównie od jej budowy czy przeznaczenia zależy ostateczna cena takiego sprzętu, choć wpływ mają na to również między innymi nowinki technologiczne zastosowane w budowie aparatu czy różne dodatkowe funkcje. Tak czy siak, głowica odgrywa tutaj kluczową rolę, gdyż to właśnie to nieduże urządzenie ma zdolność wysyłania fal ultradźwiękowych, jak również odbierania ich echa. Ostatecznie to więc właśnie rodzaj głowicy będzie stanowił o przeznaczeniu aparatu oraz o jego cenie.

Ultrasonografy nieco bardziej wszechstronne, za pomocą których specjalista jest w stanie wykonywać szerokie spektrum badań, będzie oczywiście znacznie droższy. Wszystko zależy więc od tego, w jaką głowicę zostanie wyposażony taki sprzęt. Ale prócz głowicy, aparat USG to także aparat z monitorem oraz związane z tym aplikacje oraz moduły, dzięki którym ultrasonograf jest dobrze przygotowany do wykonywania różnych badań.

Dzięki temu powstają dziś ultrasonografy, które są odpowiednio dopasowane do potrzeb danej placówki medycznej i zaopatrzone w takie modułu i aplikacje, które rzeczywiście będą tam wykorzystywane.