Jakie drzewo wybrać do drzewoterapii?

Sylwoterapia, czyli sposób leczenia, w którym wykorzystywane są drzewa, stanowi ciekawą metodę medycyny alternatywnej. Zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na fakt, że „środki lecznicze”, które w niej stosujemy, są ogólnodostępne – można spotkać je w większości parków i lasów. Na wszelki wypadek warto więc wiedzieć, jak przytulanie i głaskanie poszczególnych gatunków drzew może wpływać na nasze samopoczucie. Drzewami, które najczęściej znamy ze względu na ich zdrowotne właściwości jest sosna oraz brzoza.

Pierwsze z nich korzystnie wpływa na układ oddechowy człowieka, a to z kolei sprawia, że olejki eteryczne sosny często stosowane są w aromaterapii. Z kolei sok z brzozy pozwala uniknąć tworzenia się kamieni w organizmie i poprawia metabolizm, a przebywanie w jej okolicy – uspokaja. Jeśli chcesz stymulować swój układ oddechowy lub układ krążenia, a także pozbyć się uczucia zmęczenia, poszukaj lipy. Jeśli potrzebujesz spokoju, a także chcesz pozbyć się bólu lub skurczy, wybierz raczej wierzbę.

Zdaniem sylwoterapeutów, na redukcję stresu i poprawę koncentracji może wpływać dąb. Grusza będzie stymulować układ krążenia, a jabłoń – pobudzać do działania. Osoby, które bezskutecznie zmagają się z nałogiem, powinny skorzystać z pomocy jarzębiny. Z kolei kasztanowce pomagają pozbyć się bezsenności oraz łagodzą stany lękowe.