Nauka w domu

Czas spędzany w domu na zabawie z rodzicami jest idealnym momentem na rozpoczęcie nauki naszego dziecka. W zależności od wieku pociechy, dobrze jest zapewnić mu odpowiednie materiały i zabawki edukacyjne, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Wszystko to sprawi, że już od najmłodszych lat nauka będzie mu się kojarzyć z przyjemnością. Małe dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Piosenka, którą w kółko śpiewają w ulubionej bajce nie będzie stanowić dla niego przeszkody, jeśli powtórzy ją kilka razy. Do ukończenia 5 roku życia dzieci mają naturalną zdolność do szybkiej nauki języków obcych.

Dobrze, żeby ten potencjał wykorzystali rodzice. Wspólna nauka słówek okaże się z pewnością świetną zabawą. W momencie gdy dzieci zaczynają zadawać pytania, nie można ich ignorować ani zbywać, gdyż podstawową wiedzę o świecie zdobywają one od rodziców. Istnieje wiele zabaw i metod, które mają na celu połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zabawy z nauką. Rodzice powinni pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie da się niczego przyspieszyć.

Konieczna jest więc wyrozumiałość i cierpliwość. Jeśli dziecko odczuje presję, to z pewnością ostudzi swój zapał do nauki i kolejne próby zakończą się niepowodzeniem. Niezbędne jest też zachowanie równowagi. Jeśli zauważysz, że maluch jest już zmęczony, nie ma sensu kontynuować nauki. Brak koncentracji sprawi bowiem, że nie zapamięta żadnych nowych rzeczy. Zrelaksowane i wypoczęte dziecko z pewnością szybciej przyswoi wszelkie informacje.

www.rzgraf.com.pl