Pielęgnacja według starożytnych Egipcjan

W starożytnym Egipcie pielęgnacja ciała była bardzo ważnym elementem życia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dbali o swoje ciała, zasięgając częstych kąpieli w pachnidłach, a na uroczystości specjalnie wkładano stożki uwalniające różnorakie zapachy.

Najbardziej jednak zaskakującym elementem kosmetyki egipskiej był fakt, że stosowali podobne do naszych techniki makijażu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni stosowali kredki do oczu oraz kremy przeciwzmarszczkowe będące mieszaniną gliny i popiołu.

Egipcjanie znali również techniki radzenia sobie z przedwczesnym łysieniem, które było zmorą ówczesnych mężczyzn. Idealna cera powinna być według starożytnych Egipcjan niemalże biała więc aby osiągnąć tego typu efekt kobiety stosowały jasną ochrę, którą należało posypać ciało.

Używano różnych materiałów do tworzenia kosmetyków, a były to między innymi wosk, oliwa, cyprys, wspomniane już popiół i glina oraz liczne substancje wonne i barwniki. Starożytne kosmetyki egipskie są dowodem na to, że chęć upiększania ciała towarzyszy nam od bardzo dawna.

pianki do golenia Venus