Przycinanie iglaków – dlaczego takie ważne?

Tak samo jak drzewka i krzewy owocowe, tak iglaki również wymagają przycinania. Poprzez odpowiednie przycinanie iglaków można wpływać nie tylko na ich właściwy rozrost, ale także formować fantazyjne kształty, dzięki którym roślina stanie się ozdobą ogrodu. Cięcie drzewek i krzewów iglastych należy wykonywać w miesiącach wiosennych.

Mróz oraz śnieg mogły uszkodzić pędy, zatem należy usunąć te połamane i wyschnięte. Można także przyciąć gałęzie, które za bardzo się rozrosły i w ten sposób można nadać kształt iglakowi. Do takich cięć należy używać dobrze naostrzonego sekatora, którym posługują się hurtownie i choinki producent.

Jeżeli mamy za zadanie przyciąć żywopłot z iglaków, trzeba zrobić to nieco inaczej. Cięcie wiosenne polega na przycięciu żywopłotu do odpowiedniej wysokości oraz usunięciu uszkodzonych pędów i gałęzi. Formowanie kształtu żywopłotu iglastego odbywa się dopiero przy cięciu letnim.

Zabieg ten należy wykonywać specjalnymi nożycami do przycinania żywopłotów. Ważne, aby były czyste, co zapobiegnie przenoszeniu się chorób.