Pustaki

Pustaki dzielą się na kilka różnych grup, wśród których znajdują się: pustaki stropowe, pustaki szklane, pustaki ścienne oraz pustaki styropianowe. Pierwsza odmiana obejmuje wyroby, wykonane z betonu lub ceramiki. Stosuje się je by wypełnić inne elementy budowlane.

Pustak szklany, czyli luksfer, to dwa wypraski, wykonane ze specjalnego szkła, połączone ze sobą tak, by we wnętrzu mogła pozostać wolna przestrzeń. Najpopularniej stosowane są jednak dwie pozostałe odmiany. Pustaki styropianowe mają formę prostokątnego bloczku, wykonanego z twardego styropianu, który wykorzystuje się do wznoszenia budynków.

Ich konstrukcja składa się z dwóch warstw, które zostają oddzielone od siebie przestrzenią powietrzną. Najpierw pełnią rolę szalunku, a dopiero później, po odpowiednim stwardnieniu betonu, przejmują zadania izolacyjne. Wykorzystuje się je przede wszystkim w budynkach mieszkalnych.

Pustaki ścienne także wykonuje się z ceramiki bądź betonu. Za ich pomocą wykonuje się ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne. Mają one specjalne otwory, bardzo zróżnicowane i o różnym rozstawieniu.