Stare drzewo na piękną starość

Planując zagospodarowanie swojego ogrodu, warto wybiegać myślami nieco naprzód. Nie wszystkie rośliny kwitną, rosną czy owocują ot tak. Na piękny wygląd niektórych z nich trzeba czekać często kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Czasami jednak warto „zainwestować” w takie przyszłościowe rośliny, wyobrażając sobie, jak w ich cieniu będą bawić się nasze dzieci czy wnuki. Jedną z tak charakterystycznych roślin jest drzewo orzechowe. Zwykle nie doceniamy go za młodu, kiedy jest tylko cienkim drzewkiem.

Jednak kiedy urośnie, a nawet – zestarzeje się, posiada nieodparty urok. Na przestrzeni lat, w czasie starzenia się drzewa, warto też korzystać z jego owoców – świetnie nadają się na przekąskę, ale można użyć ich także do wyrobu nalewek czy jako dodatku do wykwintnych sałatek. Orzech najlepiej sprawdzi się w przestronnym ogrodzie. Trzeba liczyć się z tym, że z czasem osiągnie całkiem pokaźne rozmiary. Stanowi też dobre rozwiązanie do słonecznego ogrodu, który w przyszłości będzie przyjemnie ocieniał. Oczywiście, trudno wyobrazić sobie posadzenie drzewa orzechowego jako doraźne rozwiązanie.

Warto jednak docenić to drzewo, gdy na przykład kupujesz działkę, na której się znajduje – nawet, jeśli masz wrażenie, że przeszkadza, dobrze przemyśl jego wycięcie.