Akupunktura – na czym polega?
Jedną z najbardziej znanych metod medycyny niekonwencjonalnej bez wątpienia jest akupunktura. Powszechnie kojarzona jest igłami, które rzeczywiście się w niej wykorzystuje. Aby jednak akupunktura nie pozostawała w naszych oczach wyłącznie tajemniczym zjawiskiem rodem ze Wschodu, warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Na czym polega? Metoda ta działa w oparciu o nakłuwanie ciała przy użyciu srebrnych lub złotych igieł.
Bardzo ważne jest, żeby podczas nakłuwania trafiać w odpowiednie punkty, które z kolei mają odpowiadać za największą aktywność narządów wewnętrznych. Zakłada się, że wszystkie te punkty umieszczone są wzdłuż linii energetycznych, tzw. meridianów. Wbijanie w nie igieł ma powodować wyrównywanie potencjału energetycznego organizmu.
Nadal jednak warto pamiętać, że teoria ta nie została nigdy potwierdzona przez oficjalną medycynę. Jej skuteczność nadal pozostaje obiektem badań klinicznych oraz rozmaitych debat. Zadaniem akupunktury jest przywracanie równowagi energetycznej organizmu, którą tradycyjnie uznaje się za podstawowy warunek jego sprawnego funkcjonowania. W efekcie uzyskanie równowagi ma skutkować również poprawą objawową, na przykład redukcją bólu.
Najczęściej stosowana jest jako wsparcie dla medycyny konwencjonalnej.